Taş Duvar Kaplama Modelleri

Taş Duvar Kaplama Modelleri

S on dönemde modern yapılarda taş duvarlara çok fazla rastlanmaktadır. İş yoğunluğu, trafik derken hayat bir koşturmaca içinde geçmektedir. Hafta sonları dinlenmek için doğal güzelliklerin olduğu bir yere gitmek ise metropol şehirlerde ayrı bir sıkıntı oluşturmaktadır Bundan dolayı insanlar doğanın huzurunu ve estetiğini evlerine ve yaşam alanlarına taşımaya çalışmaktalar.

Apartmanlarda genellikle ev içi dekorasyonlarında, villa veya köy evlerinde ise hem iç dekorasyonda hem de dış dekorasyonda taş duvar kaplama modelleri kullanılmaktadır. Son zamanlarda evlerde, cafe, restoran, otel gibi yerlerde taş duvar kaplama trend olmuş durumda. Dekoratif bir görünüm vermek için bu ürünler kullanılarak şık ve doğal bir görünüm yakalanmaktadır.

Taş Duvar Kaplama Nasıl Yapılır?

Taş duvar uygulaması için taş seçimi yapıldıktan sonra duvar zeminin uygulamaya hazırlanması gerekmektedir. Bu aşamada taş duvar kaplama nasıl yapılır sorusunun cevabını bulmak gerekmektedir. Boya ve diğer uygulamalara göre daha ağır olan bu ürünlerin uygulaması yapılmadan önce yüzey üzerinde gerekli koruma önlemleri alınmaktadır.

Uzman ekip alçı ve boyalı duvara sık aralıklar ile çentikleme işlemi yapmaktadır. Çentiklemeden sonra duvarda oluşan toz tamamen temizlenir. Temizlik işleminin ardından aderans arttırıcı astar uygulaması yapılır. Astarın kurumasından sonra çimento bazlı flexli yapıştırma harcı ile kuru yığma veya derzli olarak taşlar duvara monte edilir.

Taş Duvar Kaplama Yaparken Bunlara Dikkat Edin

Taş duvar kaplaması ev dekorasyonunda son zamanların modalarından biridir. Doğru uygulama yapıldığında alanda farklı bir havanın esmesini sağlamaktadır. Doğal taşların hem dekorasyon amaçlı kullanımı zor hem de daha masraflı olduğundan taş duvar kaplamalar kullanılmaktadır. Taş duvar kaplama yaparken bunlara dikkat edin:

  • Taş duvar kaplaması yapmadan önce bütün ev ve evin düzeni gözden geçirilmelidir. Duvarların bulunduğu ortam dikkate alınarak ve ev içinde diğer yerlerde kullanılan dekorasyonlar da dikkate alınarak uygulama yapılmalıdır.
  • Kaplama modeli seçilmeden önce bu konuda uzman birine danışılmalıdır.
  • Uygulamanın yapılacağı zemin düz olmalıdır. Düz olmadığında kaplama tutmayabilir.
  • Kaplamanın yapılacağı yüzeyin ebatları doğru bir şekilde alınmalıdır. Yanlış ölçüm malzemenin zayi olmasına neden olacaktır.
  • Uygulamada kullanılacak malzemelerin kaliteli olanlardan seçilmelidir.
  • Kaplamaların arasında görülecek ara harcı taş rengi ile uyumlu olması gerekmektedir

Taş Duvar kaplama Modelleri

Taş duvar kaplama modelleri çok farklı özelliklere sahip olarak üretilmektedir. Duvar kağıdı gibi incecik, kolay uygulanabilen fakat kolay deforme olan modeller vardır. Bunlar çok çabuk bozulduğundan çok tercih edilmemektedir.

Kalın, su ve nem geçirmeyen, uzun ömürlü modeller banyo dahil olmak üzere her türlü alanda kullanılabilmektedir. Kalın ve kaliteli malzemeden üretilmiş olan taş duvar kaplamalar diğerlerine göre biraz daha yüksek ücretli olup hiç bozulmadan uzun süreli kullanılmaktadır.

Yorum Yazabilirsiniz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir