taş duvar kaplama

Taş Duvar Kaplama

Taş duvar kaplama son yıllarda eski tarza yönelişin bir yansıması olarak karşımıza çıkar. Birbirinden farklı desenleri, renkleri ve boyutları ile her mekanda doğallığı ve huzuru temsil eden taş duvarlar, özellikleri ve sunduğu avantajlar ile yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Doğal taşlar ile ev ya da iş yerlerimize gelen zarif dokunuşlar, aynı zamanda mekanlarda ısı yalıtımına da katkıda bulunur. Çünkü doğal taşlar ile yapılan duvar kaplamalar, uygulandıkları alanlarda bulunan ısının korunmasında oldukça önemli bir yere sahiptir.

Taş Duvar Kaplama Modelleri

İç ve dış dekorasyon uygulamalarında son zamanların önde gelen uygulamalarından biri olan taş duvar kaplama modelleri, bulunduğu ortamlara güçlü ve geleneksel bir hava kazandırır. Oldukça dikkat çekici tasarımlar olması nedeniyle fark edilir bir yapıya sahiptir. Bunun yanında mekanların şık ve göz alıcı bir görüntü sergilemesine yardımcı olur. Tabi bunların yanı sıra taş duvar kaplamalar ile mekanlarda pek çok farklı dekoratif uygulama yapmak mümkün olur. Genel olarak baktığımızda ise taş duvar kaplama modelleri aşağıdaki gibidir;

Taş duvar kaplama modellerinden her biri kendi içerisinde farklı renk ve desenlere sahiptir. Uygulandığı her ortamda sıcak ve samimi bir hava oluşturan bu kaplamalar, aynı zamanda geniş bir kullanım alanına sahip olması ile ünlüdür. Ev ya da iş yerleri başta olmak üzere pek çok işletme ve marka tasarımları içerisinde taş duvar kaplamalara yer verir. Bu sayede sıradan ve özensiz duvarların aksine dikkat çekici ve zarif görüntülerin meydana geldiği duvarlar ortaya çıkar.

İlgili Haber : Taş Duvar

Taş Duvarlar Kaplamaların Kullanım Alanları

Taş duvar kaplamalar, şık ve sıra dışı görüntüleri ile mekanlarda şık bir hava katar. Modern ya da klasik seçenekleri ile pek çok farklı ortamda alternatif çözümler sunan bu kaplamalar, aynı zamanda dekoratif çalışmaların olmazsa olmazları arasında yer alır. Son yıllarda hemen her evin belirli bir noktasında taş dubar kaplamalar ile karşılaşmak mümkündür. Hatta pek çok işletme farklı bir tarz yaratmak için bu kaplamalardan yararlanır ve müşterilerinin ilgisini çekmeye çalışır. Taş duvar kaplamaların kullanım alanları ise genel olarak aşağıdaki gibi karşımıza çıkar;

  • Evler
  • İşyerleri
  • Villalar
  • Mekanların koridorları
  • Bahçeler
  • TV ünitelerinin arka bölgeleri
  • Salonlar
  • Mutfaklar
  • Ofisler
  • Cafeler
  • Banyolar
  • Butik vitrinleri
  • Aydınlatma ürünleri

Taş Duvar Kaplama Nasıl Yapılır?

Taş duvar kaplamalar, uygun ortam hazırlanması halinde oldukça kolay bir şekilde uygulanan ve kısa sürede tamamlanan dekoratif çalışmalardır. Bu özellikleri ile birçok farklı alanda tercih edilir ve uygulanır. Sıradanlıktan uzak görüntüler tercih edenler için oldukça etkili bir tasarım ürünüdür. Özellikle doğal bir görüntü meydana getirmeleri nedeniyle tercih edilme oranları oldukça yüksektir.

Taş duvar kaplamaların uygulanışında öncelikle taş seçimi yapılması gerekir. Taş seçiminin yapılmasının ardından uygulama yapılacak olan alanda eşya bulunuyorsa öncelikle bu eşyaların koruma altına alınması ya da zarar görmemeleri adına üzerlerinin uygun bir örtü ile kapatılması gerekir. Bunun ardından ise uzman ve tecrübeli kaplama ustaları ile gerekli olan işlemlere başlanır. Uygulama yapılacak duvara işlemler öncesinde aderans artırıcı kullanılır. Daha sonra ise aderans artırıcının kuruması için bir süre beklenir.

Kaplama yapılacak olan duvara uygulanmış olan astarın kurumasının ardından yeterli ölçüde çimento bazlı flexi yapıştırıcı ile taş kaplama işlemine başlanır. Ayrıca çentikleme ve mantolama esnasında sıva filesinin duvardan ayrılmamasına dikkat edilir. Fileli sıva uygulaması yapılıyor ise yaklaşık olarak 6 – 7 adet pullu vida ile sabitleme işlemi yapılır. Tabi aynı zamanda kaplama esnasında derz kaplama aralıkları ve ebatları daha önceden düzenlenmelidir.

Sıra dışı bir duvar görünümü meydana getiren taş duvar kaplamalar, tüm mekanlar için birbirinden farklı renk, desen ve ebat seçenekleri ile farklı çözümler sunar. Sahip olduğu geniş renk yelpazesi ile uygulandığı her mekanın genel havasına uyum sağlar ve şık görüntüler meydana getirir. Ayrıca istenen her mekanda rahatlıkla kullanılabilmesi ve kolay uygulanışı, geniş bir kesim tarafından tercih edilmesinde etken rol oynar.

Taş Duvar Kaplama ile Isı Yalıtımı Avantajı

Taş duvar kaplama modelleri, uygulandıkları mekanlarda doğal ve sıcak bir ortam meydana getirmesinin yanında ısı yalıtımı konusunda da oldukça önemli bir yere sahiptir. Çünkü bu kaplamalar ile mekanlarda bulunan ısıyı kontrol etmek ve korumak mümkün olur. Böylece şık ve zarif bir tasarımın yanında enerji tasarrufu da sağlanmış olur. Bu nedenle taş duvar kaplamalar, doğal ve sıra dışı görüntüleri kadar enerji tasarrufunda da önemli bir rol oynar.

Sizler de evlerinizde, iş yerlerinizde ya da bunlara benzer mekanlarınızda şık ve doğal bir dekoratif uygulama için taş duvar kaplama modellerini tercih edebilir ve bu uygulama sayesinde sıradan duvarlardan kurtulabilirsiniz. Yapmanız gereken sadece mekanlarınız için en uygun taş duvar kaplama seçiminde bulunmak ve bunun ardından yaşam alanlarınızda benzersiz bir hava estirmektir.

Yorum Yazabilirsiniz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir