Yığma Taşı

Taş ocağından çıkarılan taşların hiçbir işlem görmeden uygulanan yığma taşı modelleri oldukça tasarım duvarlar ortaya çıkarmaktadır. Taş ocaklarından kütleler halinde çıkarılırlar. Dekoratif amaçlı olarak kullanılırlar. Yatay olarak uygulanan bu taş türü duvar mimarisinin önemli parçalarındandır. Uygulama sonrası temizliği ve bakımı çok kolaydır. Uygulama bittikten ve harç kuruduktan sonra ilk olarak taş yüzeyi koruyucu uygulanır.

Koruyucu ile tüm taş yüzeyi ve derzler kaplanır. Temizliğinde ise sadece su kullanılması yeterlidir. Dayanıklı olduğundan uzun yıllar boyunca kullanılabilir. Ayrıca ısı yalıtımı da sağlarlar. Bundan dolayı da yığma taşları, son zamanlarda en çok tercih edilen yapı malzemeleri arasında yer alır

Yığma Taşı Nasıl Uygulanır?

Hem iç hem dış mekânlarda dekoratif amaçlı olarak kullanılan yığma taşı modelleri isteğe göre farklı şekillerle örülebilmektedir. Ancak burada önemli olan taşın ebadıdır. Ebada bağlı olarak uygulama şekli farklılık gösterebilir. Taşlar uygulanmadan önce zemin iyice temizlenmelidir. Zemin iyice arınmış olmazsa eğer usta oldukça zorluk çekecektir. Uygulanması zevkli ancak bir o kadar da özen isteyen bir iştir.

Duvarı gösteren taşın modelinden çok işçiliktir çünkü. Taşlar zevke bağlı olarak tek tek ya da file şeklinde uygulanır. Oldukça dayanıklı bir duvar oluşturulur. Elbette ki yığma taşlarının etkili bir düzeyde uygulanıyor olması; göz alıcı yaşam alanlarının da karşımıza çıkarmaktadır. Bununla birlikte son zamanlarda bu tür yapı malzemeleriyle hayata geçirilen etkili iç dekorasyon tasarımları da karşımıza çıkmaktadır.

Yığma Taşı Modelleri

İç ve dış dekorasyonun vazgeçilmezi yığma taşı zevke ve isteğe göre döşenebilme özelliğine sahiptir. Renk seçeneği oldukça fazladır. Evlerde, iş yerlerinde, ofislerde ve bahçelerde oldukça şık bir görünüm oluştururlar. Dekoratif duvar kaplaması olarak bilinen bu taş modelinin bakımı ve temizliği oldukça kolaydır. İsteğe göre döşenirler.

Tek renk döşenebildikleri gibi farklı renkler bir araya getirilerek hoş bir kombin oluşturulabilir. Krem ve kahve tonları birleştirilerek huzur veren bir görünüm yaratılabilir. Gri ve siyah tonları kullanılarak ise özgün ve dikkat çekici bir tasarım oluşturulabilir. Ayrıca dayanıklı olmalarından ötürü yol döşemelerinde ve otoparklarda da tercih edilirler.