Taş Duvar

Taş duvar özellikle insan ruhunu dinlendiren ve mekanlara otantik bir hava katan modelleri ile son yıllarda çok fazla tercih edilen dekorasyon ürünleri arasında yer alır. Doğal dokular ve huzur veren bir ortam meydana getiren taş duvarlar, özellikle ev dekorasyonlarında önemli ölçüde bir fark yaratır. Bunun yanında oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olan taş duvarlar, mekanlara attığı eşsiz tasarım ile pek çok kişi tarafından tercih edilir. Farklı desenleri ve renkleri ile alternatif çözümler sunması da yine önemli özellikleri arasında yer alır.

Taş Duvar Modelleri Nelerdir?

Günümüzde doğal ve göz alıcı tasarımlar oluşturmak için kullanılan taş duvarlar, pek çok farklı modeli ile öne çıkar. İç ve dış dekorasyona önemli katkıları olan bu modeller, sıcak bir atmosfer meydana getirmenin en etkili yollarından biridir. Ayrıca yapay taş kaplama ve üç boyutlu paneller de yine taş duvar kaplamada alternatif dekorasyon uygulamaları arasında karşımıza çıkar. Taş duvar modelleri ise genel olarak aşağıdaki gibidir;

 •  
  • Taşra Tuğla
  • Bisküvi Tuğla
  • Antik Tuğla
  • Zigana Taşı
  • Ihlara Taşı
  • Yığma Taş
  • Foça Taşı

Her model kendi içerisinde farklı bir tasarım ortaya koyar. Bunun yanında farklı renk seçeneklerine sahip olan modeller, sıcak ve doğal bir mekan oluşturma konusunda önemli bir yere sahiptir. Sizler de evlerinizde, iş yerlerinizde ya da buna benzer mekanlarınızda sıra dışı bir ambiyans oluşturmak istiyorsanız, bu modellerden herhangi birini tercih edebilir ve mekanlarınızda zarif görüntülerin oluşmasını sağlayabilirsiniz.

taş duvar modelleri nelerdir

Taş Duvarların Kullanım Alanları

Taş duvar modelleri, özellikleri ve ortaya koyduğu şık görüntüleri ile yaygın bir kullanım alanına sahiptir. Son yıllarda eskiye dönük tasarımların çok fazla tercih edilmesi taş duvarlara olan ilgiyi de oldukça önemli bir boyuta getirmiştir. Bu nedenle pek çok farklı mekanda taş duvar dekorasyon uygulamaları ile karşılaşmak ve farklı tasarımlar ile doğal ortamların gün yüzüne çıktığını görmek mümkündür. Taş duvarların kullanım alanları ise genel olarak aşağıdaki gibi karşımıza çıkar;

  • Evler
  • İşyerleri
  • Villalar
  • Mekanların koridorları
  • Bahçeler
  • TV ünitelerinin arka bölgeleri
  • Salonlar
  • Mutfaklar
  • Ofisler
  • Cafeler
  • Banyolar
  • Aydınlatma ürünleri

Taş duvarlar, dekoratif yapısı ve kolay uygulanışı ile farklı alanlarda kullanılan özel tasarımlardan biridir. Sıradanlıktan uzak natürel görüntülerin ortaya çıkmasına imkan tanıyan taş duvar modelleri, aynı zamanda işletmeler için de otantik bir havanın estirilmesinde etkili olmaktadır. Modern çizgilerin eskitilmiş taşlar ile bir araya getirildiği tasarımlar, ilgi çekici olduğu kadar sıcak bir atmosfer oluşturduğu için de çok fazla tercih edilmektedir.

İlgili Link : Kültür Tuğla Fiyatları

Taş Duvar Kaplama Nasıl Yapılır?

Taş duvar kaplama yapımında öncelikle modeller arasından biri tercih edilir. Taş seçiminin yapılmasının ardından eğer uygulama yapılacak olan alanda eşya bulunuyorsa bu eşyaların koruma altına alınması gerekir. Gerekli önlemlerin alınmasının ardından taş duvar kaplama konusunda uzman ve deneyimli kişiler ile işlemlere başlanır. Duvar yüzeylerinin hazırlık sürecinde isteğe bağlı olarak aderans artırıcı kullanılır. Bunun ardından ise kuruması için bir süre beklenir.

Duvara uygulanan astarın kurumasının ardından ihtiyaç duyulan oranda çimento içerikli flexli yapıştırıcı harç ile tercih edile taşların kaplamasına geçilir. Mantolama ve çentikleme işlemi sırasında sıva filesinin duvardan ayrılmasının önüne geçilir. Eğer fileli sıva uygulaması yapılıyorsa ortalama 6 – 7 adet pullu vida ile sabitleme yapılması gerekir. Bunların yanı sıra dekoratif taş kaplama uygulaması sırasında derz kaplama aralıklarının ve ebatların daha önceden düzenlenmesi önemlidir.

Taş duvar kaplamalar sade ve sıradan duvarlar için son zamanlarda ön plana çıkan alternatif dekorasyon çözümlerinden biridir. Tasarım konusunda farklı renk ve desenler sunan bu uygulama sayesinde modern ya da klasik stiller ile mekanlarınızı donatabilir ve gerek eşyalarınız gerekse de mekanlarınızda bulunan diğer objeler için uyumlu olan tasarımlar ortaya koyabilirsiniz. Geniş renk ve desen yelpazesi mekanlarınızda zarif ve diğer objeler ile uyumlu görüntülerin ortaya çıkmasında sizlere yardımcı olacaktır.

Taş Duvar Kaplama ile İç ve Dış Dekorasyon Çalışmaları

Taş duvar modelleri, mekanların iç ve dış dekorasyon çalışmalarında pek çok farklı renk ve desen seçeneği ile hızlı ve kolay çözümler sunar. Yaşam alanlarınızda sıra dışı görüntüler elde etmek için sizler de seçiminizi taş duvar kaplama olarak yapabilir ve bunun yanında düz ve özensiz duvarlardan kurtulabilirsiniz. Birçok alanda kullanıma uygun olan taş duvarlar, iç ya da dış mekanlarda güvenle kullanılabilir. Renk seçeneklerinin oldukça fazla olmasının yanında açık ve koyu renk alternatifleri de mekanlarınızda ilgi çekici tasarımlar oluşturmanıza olanak sağlar.

Taş Duvar Kaplama ile Isı Yalıtımı

Taş duvar kaplama uygulamaları aynı zamanda mekanlara ısı yalıtımı konusunda katkıda bulunur. Bu taşlar ile yapılan duvar kaplamalar, dışarıdaki soğuk havanın içeri girmesini ve sıcak havanın ise dışarı çıkmasını engeller. Bu sayede önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlamak ve böylece daha konforlu mekanlar meydana getirmek mümkün olur. Isı yalıtımı konusunda sizlere avantaj sağlayan taş duvar modelleri ile doğal bir ortam oluşturabileceğiniz gibi enerjiden de önemli ölçüde tasarruf sağlamanız mümkündür.

İç ve dış dekorasyon çalışmalarınız için sizler de taş duvar modellerinden birini tercih edin ve mekanlarınızda hayal ettiğiniz ambiyansın oluşmasına imkan tanıyın. Birbirinden farklı renk ve desen seçenekleri ile sıra dışı ortamlar oluşturabilir ve evlerinizi ya da iş yerlerinizi yaşanabilir bir hale getirebilirsiniz.