Ihlara Taşı

Ihlara taşı inşa ve dekoratif amaçlar için kullanılan bir doğal taş türüdür. Daha kalın olan Kayrak taşlarını gerek araç gerekse yaya yollarında görebilirsiniz. İnce Kayrak taşları ise duvar kaplama ve dekoratif amaçlı düzenlemeler için kullanılmaktadır. Farklı renklere sahip olan Kayrak taşları sayesinde dekoratif olarak renk bütünlüğünü sağlamanız çok daha kolay olacaktır.  Farklı amaçlar için kullanılabilen ve oldukça ekonomik olan bu doğal taş sayesinde sizde bahçenizde farklı düzenlemeler yapabilirsiniz. Aynı şekilde inşa aşamaları için duvar kaplaması olarak kullanabilir veya merdiven basamağı gibi farklı şekillerde de bu doğal taştan yararlanabilirsiniz.

Ihlara Taşı Çeşitleri

Kayrak taşları kalınlığına ve renklerine göre ayrılmaktadır. Renklerine göre ayrılan Kayrak taşları:

  • Siyah Kayrak
  • Gümüş Kayrak
  • Kuarz Kayrak
  • Yanık Kayrak
  • Sarı Kayrak
  • Ağaz Desenli Kayrak

Olarak birbirinden ayrılmaktadır. Kalınlık olarak ise 2, 4 ve 6 cm olarak birbirinden ayrılıyorlar. Kalın kayrak taşları daha ağır yükler için kullanılırken ince taşlar ise dekoratif amaçlı kullanılıyor. En çok kalınlığa sahip olan 6 – 8 cm arası kayrak taşları doğru bir şekilde sokularak merdiven basamağı veya araç yolları içerisinde tercih ediliyor. Aynı şekilde şekilleri bozulmadan park bahçe düzenlemeleri içerisinde de yer aldığını söyleyebiliriz. Hafif Kayrak taşlarını ise daha çok duvar kaplamalarında görüyoruz. Ihlara taşı içerisindeki farklı renkler ise dekoratif amaçla kullanılmaktadır.

Ihlara Taşı Nerede Kullanılır?

Ihlara  taşları genel olarak duvarları kaplamak için tercih edilmektedir. İçerdikleri farklı renkler ile birbirinden ayrılan kayrak taşları renklerine göre farklı yerlerde kullanılmaktadır. Duvar kaplaması dışında barbekü, şömine ve iç mekan kaplamalarında tercih edilmektedir. Aynı zamanda kullanım alanları içerisinde ateş çukuru gibi barbekü tarzı alanlarda yer almaktadır. Kullanım alanlarına baktığımızda Kayrak taşının dekoratif olarak kullanıldığını söyleyebiliriz. Fakat ısıya da oldukça dayanıklı olan kayrak taşları barbekü gibi birçok farklı yerde kullanılabilmektedir.

Kalınlıkları değişen Kayrak taşlarının genel kalınlığı 2 cm civarıdır. 1 ton Kayrak taşıyla 13m2 kadar alan kaplanabilmektedir. Bu değer göze alınarak ne kadar Kayrak taşına ihtiyaç duyulduğu rahatlıkla hesaplanabilir. Siz de kendi kaplama işlemleriniz için bu değeri baz almayı kesinlikle unutmayın. Daha kalın kayrak taşları ise 4cm gibi ortalama bir kalınlığa sahiptir. Bu taşlar yaya ve araç yolları içerisinde tercih edilmektedir. Aynı zaman da havuz kenarları ve parkların içerisinde de bu taşlar kullanılıyor. Daha kalın Ihlara taşı ile harçsız olarak park bahçe yapabilirsiniz.