foça taşı

Kültür Taşı Modelleri

K ültür taşı modelleri iç dekorasyon ve taş duvar kaplama uygulamalarında oldukça fazla tercih edilen taşlar arasında yer alır. Hammaddesi çimento olan kültür taşları, dekorasyon çalışmalarının önemli bir parçası olmasının yanında iç mekan tasarımları için de vazgeçilmezlerden biri olarak ön plana çıkar. Bu taşlar içerisinde yer alan farklı renk pigmentleri, dekoratif çalışmaların daha şık ve göz alıcı bçr görüntü sergilemesine olanak sağlar. Ancak kültür taşlarının üretimi görünüşleri kadar basit değildir. Bu taşların üretimi doğal kalker taşları öğütülerek kum haline getirilmesi ve bunun sonucunda oluşan çimento ile renk pigmentleri karıştırılarak yüksek ısıdaki fırınlara atılması ile gerçekleştirilir.

Kültür Taşı
İnşaat sektörünün önemli malzemelerinden biri olan çimento, kültür taşlarının üretiminde kullanılır. Yani kültür taşlarının hammaddesi çimentodur. Kum ve renk pigmentleri ile karıştırılan çimento kültür taşı halini alır. Ayrıca içeriğinde hiçbir şekilde kireç barındırmaz. Kireç içerikli taşlar, zamanla taşın kendi özelliğini kaybetmesine yol açar ve terleme yapmasına neden olarak istenmedik sorunların ortaya çıkmasını sağlar. Bu nedenle kültü taşlarında hiçbir şekilde kireç bulunmaz.

Kültür Taşının Avantajları

Kültür taşları üretiminden dekorasyon uygulamalarına kadar pek çok farklı özelliği bünyesinde barındırır. Duvar kaplama ve iç dekorasyon çalışmalarının önemli bir parçası olan bu taşlar, gerek yapısı gerekse de görüntüsü ile ilgi çekici taşlar arasında yer alır. Şimdi, kültür taşlarının özellikleri nelerdir? daha yakından bakalım.

  • Kültür taşları her şeyden önce bulunduğu mekan içerisinde zarif bir görüntü sergiler. Aynı zamanda gerçekçi görünüşü ile dikkat çekici taşlardır.
  • Duvar uygulamalarında izolasyon ihtiyacını ortadan kaldırır ve etkili bir izolasyon sağlar.
  • Sıvı bulunmayan tüm yüzeylere kolayca uygulanabilir.
  • Su ve nemden hiçbir şekilde etkilenmez ve bu sayede daha sonradan ekstra tadilat yükü çıkarmaz.
  • Kültür taşlarında kopma ya da kırılma gibi durumlar meydana gelmez.
  • İstenilen her an kaldırılarak farklı bir model ile değişim yapılabilir.
  • Müşteri isteğine bağlı olarak farklı dekorasyon çalışmaları için tercih edilebilir. Kesilebilir özelliği sayesinde bu taşlardan kitaplık, aydınlatma ürünleri ya da abajur gibi tasarımlar oluşturmak mümkündür.
  • Ayrıca bu taşlar sayesinde istenen herhangi bir mekan ikiye bölünebilir. Kültür taşları ile oluşturulan sütun ya da kemerler oldukça etkili bir görüntü meydana getirir.
  • Bunların yanı sıra iç dekorasyon çalışmalarında şömine ve buna benzer köşelerde rahatlıkla kullanılabilir.

Kültür Taşı Modelleri Nelerdir?

Günümüzde en çok bilinen ve kullanılan kültür taşı modelleri arasında zigana taşı, kayrak taşı ve yığma taşı bulunur. Her biri kendi içerisinde farklı özelliklere sahip olan bu taşlar, dekorasyon çalışmalarında yaygın bir şekilde kullanılan kültür taşı modelleri olarak ön plana çıkar. Şimdi, bu taşların sahip oldukları özelliklere daha yakından göz atalım.

Zigana Taşı

Keskin çizgileri ve düzenli görüntüsü ile hoş bir tasarım oluşturan zigana taşları, evlerin, bahçelerin, iş yerlerinin, iç ve dış mekanların dekorasyon çalışmalarında önemli bir yere sahiptir. Dekoratif duvar kaplaması olarak tercih edilen bu taşlar, hafif yapısı ve kolay uygulanabilen formu ile ısı yalıtıma da katkıda bulunur. Doğal ve huzur dolu mekanlar oluşturmak için birebirdir.

“İyi bir dekorasyon kalbinizin hızla çarpmasına neden olur.”

Kayrak Taşı

Kayrak taşı da aynı şekilde ev, iş yeri, bahçe ya da iç ve dış mekanlarda şık ve doğal tasarımların oluşturulmasına yardımcı olur. Hafif bir yapıya sahip olan bu taşlar, aynı zamanda kolay bir şekilde uygulanabilir. Duvar kaplama uygulamalarında oldukça şık görüntüler oluşturulmasına imkan tanır ve aynı zamanda sağladığı ısı yalıtımı ile mekanlarda ısı kaybını önler.

Yığma Taşı

Yığma taşı doğal görüntüsü ve keskin çizgileri ile ön plana çıkar. Ev, bahçe, işyeri ya da buna benzer pek çok farklı mekanda doğal görüntülerin oluşmasına yardımcı olur. Ayrıca ısı yalıtımı konusunda etkili bir kültür taşı modelidir. Farklı renk seçenekleri ile alternatif çözümler sunar.

Yorum Yazabilirsiniz

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir