Kültür Taşı Nedir

Kültür Taşı

Evlerini veya yaşam alanlarının duvarlarını insanlar kendi zevklerine ve modaya uygun bir şekilde döşemek istemektedir. Bu amaçla farklı pek çok malzemenin yanında kültür taşı da kullanılarak dekorasyonlar yapılmaktadır. İnsan yaşadığı alanda kendini özgür ve huzurlu hissetmek ister. Bunu için de kendini rahat hissedeceği alanlar oluşturmaya çalışmaktadır. Bir dönem duvarlarda saten boyalar moda idi. Günümüzde ise biraz daha doğallığa kayılarak duvar taşı görünümlü olan kültür taş daha fazla talep görmektedir. Doğal ve doğal olduğu kadar da estetik görünüm elde etmek isteyenler kültür taşı kullanmaktadır.

Kültür Taşı Nedir?

Kültür taşı ısı yalıtımlı, kalıcı renkli, düşük maliyetli, doğal taştan biraz daha hafif, kolay uygulanabilme özelliği olan ideal duvar kaplama ürünüdür. Kültür taşı üretiminde işlenecek olan tuğla veya doğal taş modelinin yüzeyindeki doku ve renk uyumuna dikkat edilmektedir. Doğal görünümü yakalayacak şekilde kalıplar oluşturularak üretimi yapılmaktadır. Kültür taşı için ilk olarak kum, çimento ve pomzanın karıştırılır. Üç maddenin karışımı sonucu oluşturulan ana malzeme tuğla veya doğal taş şeklini alması için kalıplara aktarılır. İstenilen doğal rengin meydana gelmesi için karışımın üretim esnasında doğal renk pigmentleriyle hassas bir yöntem ile boyanması gerekmektedir. Bu boya işlemleri de yapıldıktan sonra kültür taşı üretimi gerçekleştirilir.

Kültür Taşı Modelleri

Kültür taşı modelleri oldukça fazladır. Fakat bu modeller arasında Ihlara Taşı, Kayrak Taşı ve Yığma Taşı en fazla tercih edilenlerdir. Ihlara Taşı, düzeni ve keskin çizgileri sevenler için ideal olan bu modelde gri, siyah, beyaz ve kahve tonları bulunmaktadır. İç ve dış mekanlarda dekoratif olarak kullanılan bu modeller ısı yalıtımına da katkı sağlamaktadır. Hayatı biraz daha oluruna bırakanlara Kayrak Taşı modeli, renkliliği tercih edenler için Yığma Taşı modelleri tavsiye edilebilir.

İlgili Link : Dekorasyonda Doğal Taş Esintisi

Kültür Taşı Uygulama

Doğal taşın estetiğini ve doğallığını veren kültür taşı doğal taşa göre daha hafif olması, su ve nemden etkilenmemesi, dayanıklılığı ve ısı yalıtımına da katkıda bulunmasından dolayı tercih edilmektedir. İç ve dış yaşam alanlarında dekoratif amaçlı kullanılan kültür taşının farklı uygulamaları mevcuttur. Uzun ömürlü olan bu ürünler daha çok villalar, bağ evleri, otantik kafe, restoran gibi alanlarda duvar kaplamada dekoratif amaçlı olarak kullanılmaktadır. Kolay kesilip şekil verilebilmesinden dolayı uygulama alanı duvarlar ile sınırlı değildir. Kolon, kemer, sütün gibi alanlarda da rahatlıkla kullanılmaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar


Tasarım AdaCreative © 2018