kayrak taşı nasıl döşenir

Kayrak Taşı Nasıl Döşenir; Dekorasyon İpuçları

Ç ok eski yıllardan beri kullanılmakta olan kayrak taşı birden fazla renk seçenekleriyle ve yapı çeşitleriyle karşımıza çıkmaktadır. Rengine ve yapısına göre kayrak taşının kullanım alanı değişmekte ve kayrak taşının uygulama biçimi de bu çeşitlilikten etkilenmektedir. Kayrak taşını birçok tarihi yapılarda da görüyoruz ve buna; kayrak taşının hem dekorasyonu güzelleştirmesi hem de sağlam oluşu, dış etkenlere karşı dayanıklı oluşu sebep olmaktadır.

Dekorasyonda Neden Kayrak Taşı?

Kayrak taşının doğal olmasından ötürü sağlamlığı söz konusudur. Mevsim geçişlerinden, yağmurdan, kardan ve aşırı güneşten etkilenmez. Bu sebepten dolayı dış cephe dekorasyonlarında kayrak taşı yüzyıllardan beri vazgeçilmez bir tercihtir. Bu güçlü yapısı sayesinde uzun ömürlü olan kayrak taşı hala ayakta duran birçok tarihi binada kendini göstermektedir. Ayrıca sağlam yapısı sayesinde kayrak taşını sadece dekorasyonda değil birçok inşaat alanında ana malzeme olarak da kullanılmaktadır. Birden fazla renk seçeneğine sahip olan kayrak taşı dekorasyonda neden kayrak taşı sorusuna verilebilecek cevaplardan sadece biridir.
İlgili Haber : Oturma Odalarında Doğal Taş TV Ünitesi Mimarisi

Kayrak Taşının Kullanım Alanları

Özellikle yağmurlu, karlı zeminde ya da ıslak zeminde insanlar çoğu zaman kaldırımda ya da yolda yürürken zorluk çekerler. Yürüdüğümüz zeminin kaygan olması bizi hem tedirgin eder hem de tehlikeli sakatlıklara yol açabilir. Aynı şekilde araçlar için de büyük bir sorun teşkil eden bu kaygan zeminler için de bir çözüm olarak kayrak taşı sunulur. Bu değerli doğal taşın yüzeyinin pürüzlü olması yol ya da kaldırım yapımında kullanıldığı takdirde ortaya kaymama özellikli bir yol çıkaracaktır. Bu sayede hem yayalar hem de araçlar için daha güvenli bir zemin elde edilebilir. Ayrıca bu kaymama avantajını havuz kenarlarında da değerlendirebilir bu sayede havuzlarda yaşanan kazaların da önüne geçebilirsiniz. Kayrak taşının kullanım alanları gördüğünüz gibi çok sınırlı değil oldukça çeşitlidir.

Kayrak Taşı Renkleri

İnsanların çoğu evlerinde ya da işyerlerinde değişiklik yaparken ya da en baştan inşa ederken akıllarından sürekli kayrak taşının dekorasyonda kullanımı ve kayrak taşının renkleri geçer. Hangi alanda hangi rengin seçileceğine karar vermek kişisel zevkinize göre değişebileceği gibi, 1989 yılından beri hizmet vermekte olan firmamızın ofisinde bulunan Zen-Taş ailesinin profesyonel üyelerinden de yardım alabilirsiniz. Sizlere sunduğumuz gri, siyah, beyaz, krem ve kahve renk seçeneklerini dilerseniz tek olarak ya da uygun renk birleşimleriyle de kullanabilir, güzel bir ortam yaratabilirsiniz.

Kayrak Taşı Nasıl Döşenir?

Öncelikle kullanım yapacağınız alana göre seçeceğiniz kayrak taşına karar vermelisiniz. Farklı kalınlıklarda olan kayrak taşının kullanım alanları da bu farklılığa göre değişkenlik göstermektedir. Bazı yapılarda ısı yalıtım özelliğinden dolayı kayrak taşını mantolama işlemi esnasında da kullanılmaktadır. Bu sayede evler in yazın serin kışın ise sıcak olması sağlanmaktadır. Ayrıca buna ek olarak kayrak taşının sağlam yapısı, dış dekorasyonda yaratılan güzel görünümün de korunmasını sağlayacaktır.

Akıllarda bulunan kayrak taşı nasıl döşenir sorusuna en uygun cevap için yazımızı okumaya devam edin çünkü en güncel ve doğru yanıtları elde ederek kayrak taşı döşemesi ve kayrak taşı dekorasyonu hakkında tüm sorulara cevap bulabileceksiniz. Kayrak taşının yapısı çatlama ya da kırılma sorunu yaratmadığı için işçiliği de kolay olmaktadır. Kayrak taşı döşemesi için ilk yapılması gereken döşeme yapılacak yerin düz olmasını sağlamaktır. Bu sayede ortaya güzel bir görüntü çıkacak. Kayrak taşı kullanımı yapılacak bahçe ya da yol gibi yer önce düzeltilir daha sonra da kayrak taşının yapışmasını sağlayacak olan özel yapıştırıcı dökülür.

Daha sonra göze hitap edecek şekilde uygun parçalar birleştirilir ya da bir çekiç yardımıyla kırılarak düzeltilir ve birleştirilir. Duvar kaplamasında kullanılıyorsa hiç boşluk verilmez taşların arasında fakat bahçe gibi alanlarda özellikle taşlar arasında boşluk bırakılır. Bu boşluklara çimler ekilir ve bahçe içinde oldukça güzel bir görüntü elde edilir. Doğal bir taş olmasından ötürü çevre ile yakaladığı harika uyum sayesinde çok güzel bir görünüm elde edeceksiniz.
İlgili Haber : Cafe ve Restaurantlarda Doğal Taş Kullanımı

Boyutlarına Göre Kayrak Taşlarının Dekorasyonu

Genellikle boyutu 1 ya da 3 cm arasında olan kayrak taşını duvar kaplaması, barbekü yapımı, şöminelerin yapımı veya iç mekân duvarlarının dekorasyonu için kullanılmaktadır. Daha büyükleri yani 4 ya da 6 cm kalınlığında olanları ise kaldırım yapımında, yol yapımında, bahçelerin düzenlenmesinde ya da havuzların kenarlarında kullanılır. Daha kalınları 6 ya da aşağı yukarı 10 cm kalınlığındaki kayrak taşının kullanım alanı ise duvar yapımında, merdiven yapımında, bahçelerde yol yapımında ya da araç yolları yapımında kullanılır. Kayrak taşlarının yüzeyine işlem uygulanmaz olduğu gibi kullanılmaktadır. Bu da hem maliyet hem de kolaylık sağlamaktadır.

Eğer siz de bahçenize ya da toprak zeminli bir yere kayrak taşı döşemesi yapacaksınız, taşlarınızın yapısının büyük olanlarından seçmelisiniz. Bu sayede belli bir zaman sonra kayma sorunu yaşanmaz. Siz de kayrak taşı nasıl döşenir sorusuna yanıt arıyorsanız ya da kayrak taşı dekorasyon ipuçları arıyorsanız Zen-Taş ailesi ile iletişime geçebilirsiniz. Uygun fiyatlı kayrak taşı ve diğer değerli taşlar için uzman kadrosuyla Zen-Taş her zaman hizmetinizdedir.

Yorum Yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir