dekorasyonda kayrak taşı

Daha İyisini Görmedik; Dekorasyonda Kayrak Taşı

Geçmişten günümüze kadar tarihin her döneminde kullanılan ve hala rahatlıkla dekorasyonda ve yapıda kullanılabilen bir doğal taş olan kayrak taşı, son dönemlerde doğal görünüm yanlısı kişiler tarafından oldukça fazla tercih edilmektedir. Halk arasında arduvaz taşı bunun yanı sıra damtaşı olarak da bilinmektedir. Başkalaşım kayası kategorisine giren kayrak taşı dekorasyonda sıkça kullanılmaktadır. Topraktan katmanlar halinde çıkartılır. Oldukça uzun yıllar sonucu kayrak taşı başkalaşım geçirerek toprakta var olabilen kayrak taşı bu sebepten dolayı çok eski yüzyıllık kayalarda bulunur. Türkiye’de en çok Ege bölgesinde bulunur.

Kayrak Taşının Yapısı

Oldukça sağlam bir yapısı olan kayrak taşı döşemede ya da yüzey kaplamalarında çok sık kullanılır. Yüzyıllık tarihi binalara baktığımızda karşılaştığımız kayrak taşları da bu sağlamlığın göstergesidir. Gözeneksiz yapısı sayesinde içine su çekemediği için aşınmadan yüzyıllarca durabilir. Sağlam yapısı sayesinde aşınmaya, yıpranmaya ya da kırılmaya karşı oldukça dayanıklıdır. Yine gözeneksiz yapısı sayesinde ısı yalıtımına sebep olduğu için özellikle yeni yapılarda ısı yalıtım amaçlı dış yüzey dekorasyonunda kullanılmaktadır.

Kayrak Taşının Dekorasyonda Kullanılması

Aklınıza gelebilecek her türlü yer döşemesinde, duvar kaplamasında, ev dekorasyonunda, bahçe düzenlemede ya da kaldırım yapımında kayrak taşı kullanılmaktadır. Yıllar boyu güvenle kullanabileceğiniz bir doğal taştır. Dış yüzeyinin pürüzlü olması sebebiyle rahatlıkla ıslak mekânlarda özellikle havuz kenarlarında kullanılması çok büyük kolaylıklar sağlar. Bunun yanı sıra bu özelliği kaldırım yapımında da kayrak taşı kullanımını arttırmıştır.

Mevsimsel değişimlerden, aşırı soğuk ya da sıcaklardan etkilenmeyen kayrak taşı dış cephe dekorasyonu tasarımlarında da oldukça tercih edilmektedir. Özellikle son yıllarda insanları dinlendirici özelliğinden dolayı evlerin içinde de kullanılmaya başlanmıştır. Bunun yanı sıra eğlence mekânlarının dekorasyonunda da sık sık kayrak taşı görünmektedir.

İlgili Haber : Antik Tuğlanın Renklendirdiği Mekânlar

Tarihi Görünüm Sağlamada Kayrak Taşı

Evinizin bahçesinde, binanızın dışında ya da mekânınızın içinde tarihi bir görünüm elde etmeye çalışıyorsanız kayrak taşı sizin için bir numaralı tercih olacaktır. Hem sağlamlığı hem de dayanıklı yapısı, güzel bir görünüme sahip olan kayrak taşıyla birleşince sizlere hayalinizdeki görüntüyü yakalama imkânı sunacaktır. Görmeye alıştığımız tarihi yapılardaki kayrak taşı görüntüsü sizin de istediğiniz yerde size o tarihi görüntüyü sunacaktır.

Renkli Kayrak Taşları

Doğada birçok farklı renkte kayrak taşı görmekteyiz. Bu renk çeşitliliği bulunduğu coğrafi bölgeye göre değişkenlik göstermektedir. Renkli kayrak taşları dekorasyon açısından çok güzel seçenekler sunmaktadır. Siyah, kırmızı, sarı, açık ve koyu kahverengi, beyaz, açık ve koyu gri, krem gibi renk seçenekleriyle istediğiniz şekilde dekorasyon yapabilirsiniz.

İlgili Haber : Kayrak Taşı Nasıl Döşenir; Dekorasyon İpuçları

Kayrak Taşının Uygulandığı Yerler

Kayrak taşının montaj ve işçilik kolaylığı sayesinde hemen hemen her yerde uygulandığını görmekteyiz. Ağırlığının hafif olması ve yüzeyinin güzel olması montajdan sonra herhangi bir işlem uygulanmasına ihtiyaç duyulmamasına sebep olmaktadır. Bu sayede hızlı bir şekilde yerleştirildikten sonra kullanıma hazır hale gelebilmektedir. Parklardaki yürüyüş parkurlarının yapımında, kaldırım yapımlarında, yol yapımlarında, bahçe içi yol yapımlarında kayrak taşı dekorasyon olarak ön plana çıkmaktadır.

Bunların dışında şöminelerde, barbekü yapımında, iç mekân tasarımlarında özellikle oturma odalarında, ticari eğlence merkezlerinde kayrak taşı dekoratif duvar kaplamaları ile karşımıza çıkmaktadır. Oldukça kaliteli ve her tasarıma uyan dekoratif kayrak taşları hakkında daha fazla bilgiye ulaşmak ve uzman kadromuzdan tasarım için yardım almak istiyorsanız firmamız Zen-Taş ile iletişime geçebilirsiniz.

Yorum Yazabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir